Praca w gastronomii jest rodzajem zatrudnienia, który młodzi ludzie wybierają najczęściej. Wynika to z tego, że pracodawcy bardzo często nie wymagają żadnego doświadczenia, a samo zajęcie jest przyjemne i pozwala na kontakt z drugim człowiekiem. Jednym z takich zawodów jest barman. Jak nim zostać i czy kursy barmańskie naprawdę są konieczne?
Zalety pracy barmana
Pracując jako barman mamy nieustanny kontakt z ludźmi, możemy z nimi rozmawiać, słuchać ich historii. Dla osoby, która z natury jest ekstrawertykiem, taka praca będzie spełnieniem marzeń. W dodatku zwykle uchodzi ona za znacznie łatwiejszą i mniej męczącą fizycznie, niż bycie kelnerem czy kucharzem. Oprócz tego, na tym stanowisku można naprawdę sporo zarobić, bo oprócz podstawowego wynagrodzenia, które otrzymujemy co miesiąc od naszego pracodawcy, dostajemy też napiwki. Zadowoleni klienci mogą nam zostawiać drobne kwoty, z których w końcu może powstać nawet druga wypłata.
Wady pracy jako barman
Wady tego zawodu są raczej subiektywne, bo wiadomo, że jeśli ktoś nie lubi pracy z ludźmi, uzna fakt, że w tym zawodzie trzeba z nimi przebywać niemal bez przerwy za ogromną wadę. Tak samo może być z faktem, że dobry barman musi często chodzić na różnego rodzaju szkolenia. Jedni widzą tego typu wydarzenia jako stratę czasu, a inni doszukują się w nich możliwości rozwoju i poszerzania swoich perspektyw. Dodatkowe kursy barmańskie, które robimy pracując już w zawodzie mogą być bardzo męczące, ale można z nich też wiele wynieść.
Jak zostać barmanem?
Nie jest to wcale trudne, bo wiele barów czy restauracji przyjmuje na to stanowisko osoby, które nie mają doświadczenia. Dzięki temu tak naprawdę każdy może zostać barmanem. Nie mniej jednak, są też miejsca, w których wymagane będą konkretne szkolenia czy certyfikaty. Często jednak bywa i tak, że pracodawca sam wysyła pracownika na kursy barmańskie i opłaca je z własnej kieszeni. Czasem bardziej opłaca mu się zatrudnić kogoś bez doświadczenia i pomóc mu się szkolić, niż barmana z wieloletnim stażem i teczką pełną różnych certyfikatów. Jak więc można zostać barmanem? To bardzo proste. Wystarczy złożyć CV w kilku barach i restauracjach i czekać na odpowiedź. Możemy też poszukać gotowych ogłoszeń w internecie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy przyjęci do pracy niezależnie od tego, czy mieliśmy już okazję zajmować podobne stanowisko, czy nie. Szkolenia i kursy barmańskie, dzięki którym będziemy się rozwijać przyjdą później.