Aby nasz ogródek nie był ogródkiem na jeden sezon, a na lata, należy dobrze zaplanować miejsce, w którym się on znajdzie. Jeśli myślimy o założeniu ogródka warzywnego, lepiej zaplanować go gdzieś z tyłu domu, gdzie będzie osłonięty od drogi i spalin z przejeżdżających samochodów. Ogród kwiatowy, zwłaszcza z mniej wymagającymi kwiatami lub krzewami może znajdować się przy ścieżce prowadzącej od bramy wjazdowej, lub w wydzielonej przestrzeni od frontu domu. Jeśli jednak mamy w planach zasadzenie roślin wymagających nasłonecznienia, lepiej nie wydzielajmy im przestrzeni od północnej strony domu, w pobliżu większych drzew i innych obiektów dających cień.
Kilka mniejszych ogródków
Cała nasza działka może być podzielona na kilka różnych rabatek. Jest to całkiem dobry pomysł zamiast organizowania jednego większego ogrodu.
Teren przed domem lub prowadzący do drzwi wejściowych jest najbardziej reprezentacyjny. Dlatego warto zadbać, by prezentował się jak najlepiej. Zamiast kilkunastu rodzajów kwiatów sprawdzą się tam krzewy i krzewinki i dobrze przycięta trawa. Na więcej szaleństwa można pozwolić sobie w ogródkach z tyłu domu, gdzie zazwyczaj odpoczywamy, rozkładamy leżaki lub mamy altankę. Tam na kwiatowe rabatki można przeznaczyć większą ilość przestrzeni, a jeśli mamy ochotę, możemy zaplanować także ogródek warzywny. Zdrowe, pozbawione chemii warzywa warte są czasu i uwagi, jaka będzie konieczna, aby dobrze wyrosły.
Gdzie szukać informacji?
W sieci istnieje wiele profesjonalnych poradników dla ogrodników i działkowiczów, nawet tych początkujących, które w prosty sposób wyjaśniają, jak zabrać się do planowania ogródka i jakie miejsce będzie na niego najlepsze. Warto wybrać sobie jakiś blog, który będziemy regularni czytać i czerpać z porad osób bardziej doświadczonych w urządzaniu i uprawianiu ogródków.