Jak stworzyć nić przyjaźni między kotem, a psem w Twoim domu?

Każdy zna choć jednego przyjaciela, czy kolegę typu kociarz lub psiarz. Zaciekle obstający przy jednym gatunku pupila, którego oddają nawet część swojego mieszkania.
Jednak większość kocha i psy i koty. Tylko czy można mieć oba gatunki naraz w domu, lub mieszaniu? Ile prawdy wtedy będzie w powiedzeniu „jak pies z kotem”? I czy da się to jakoś odczarować?

Zbyt duża różnica charakterów

Mówi się, że to niemożliwe, żeby pies i kot mieszkały w jednym mieszaniu czy domu bez robienia szkód i doprowadzania właściciela do obłędu. Jako przyczynę tego stanu rzeczy daje się zbyt dużą różnicę charakteru.
Zwierzęta są jednak jak ludzie. Każdy ma inny, indywidualny charakter. Nie można uogólniać na zasadzie – psy to towarzyskie czworonogi, a koty to samotnicy, którzy chodzą tylko swoimi ścieżkami.
Pies może być bardzo terytorialny i zazdrosny o właściciela, gdy pojawi się drugie zwierzę. Twój kociak za to może bardzo chętnie przyjąć psa do domu i nawet dzielić się z nim swoimi zabawkami, czy jedzeniem.
Wszystko zależy od charakteru danego zwierzęcia, więc zanim zaczniemy ulegać stereotypom, może lepiej poznać zwierzęta, które chcemy mieć w domu pod względem charakteru?
Tylko co da nam poznanie zwierząt, skoro dalej nie wiemy, jak je oswoić?

Metoda 1 – od małego

Pewnie wiesz jak to jest z rodzeństwem. Im większa różnica wieku tym mogą występować większe napięcia i spory między nimi. Starsze będzie marudziło, że musi zajmować się młodszym, młodsze będzie się wykłócać, że nie może robić tego co starsze. Klasyka.
Nie każdy jednak wie, że podobnie jest ze zwierzętami, zwłaszcza innych gatunków. Jeśli kot i pies są ze sobą w jednej przestrzeni od małego są do siebie tak przyzwyczajeni i zżyci, że nie sprawiają kłopotów i na pewno, nie żyją „jak kot z psem”. Są trochę jak rodzeństwo, które jest rok po roku. Zżyci ze sobą, zgodni i nie konfliktowi.
Poza tym, jeśli już przyzwyczaisz kota do psa, a psa do kota to nie będziesz miała problemu z wprowadzeniem kolejnego zwierzęcia. Oba będą przyzwyczajone do towarzystwa innego gatunku.

Metoda 2 – Podwójna adopcja

Słyszałaś w telewizji o tym, że samica innego gatunku zaadoptowała malucha innego gatunku? Podobną rzecz zaobserwujesz w swoim domu, jeśli mając starszą samicę przygarniesz do domu malucha. Przykładowo dorosła suczka powinna zaopiekować się małym kociątkiem i na odwrót. Zwłaszcza, jeśli wybierzesz okres, w którym twoja samica powinna mieć małe lub już je ma.
Dlaczego to za zadziała? Koty i psy mają bardzo rozbudowany instynkt macierzyński. To troskliwe matki, które swoją miłość chętnie przeniosą na kolejnego malucha, który będzie tego potrzebować.
Nawet jeśli twoja suczka lub kotka nie jest matką w momencie, gdy wprowadzasz szczeniaka lub kociaka do swojego domu ten efekt może zadziałać. Suczka lub kotka zobaczy bowiem malca, który potrzebuje matki i się nim stanie dla niego.
Nie dość więc, że ty będziesz się nim opiekować, to i twoje wcześniejsze zwierzę.

Metoda 3 – Wspólne posiłki zacieśniają więzi

Jak na razie przetoczyliśmy sposoby opierające się na tym, że oba lub jedno ze zwierząt jest małe. Co jednak jeśli oba są duże i nigdy nie mieszkały w przestrzeni, gdzie było drugie zwierzę innego gatunku?
Tu najważniejsze jest poznanie charakteru obu zwierząt. Jeśli mamy kota to zaprośmy znajomych ze spokojnym psem do domu lub na odwrót – mając psa, zaprośmy znajomych z kotem. Zobaczmy jak nasz zwierzak reaguje na tego drugiego i określmy, czy w ogóle warto teraz wprowadzać drugie zwierzę.
Jeśli po tym eksperymencie myślimy, że tak to musimy poszukać odpowiedniego psa lub kota. Najlepiej dowiedzieć się, czy nie miał on przykrych doświadczeń z przeciwnym gatunkiem i jak zachowuje się, w obecności innego zwierzęcia.
Po tej drodze możemy w końcu doprowadzić do pierwszego spotkania między nimi. Najlepiej, jeśli to będzie pora posiłku dla obu zwierząt i jeśli je przedzielisz np. furtką, czy przezroczystym materiałem. Tak by siebie widziały, ale nie mogły w razie czego zaatakować. Miski ustaw blisko siebie – pamiętając o ściance. W ten sposób zwierzęta zobaczą się, poczują swój pierwszy zapach. Jeśli żadne z nich nie będzie reagować w żadnej niepożądany sposób jesteśmy już w domu.
Wystarczy tylko jeszcze przez kilka dni utrzymać podział między nimi, by oswoiły się ze swoim zapachem, wyglądem, obecnością. Potem usuń przegrodę.
Zwierzęta powinny się akceptować i znacznie spokojniej przejść pierwsze fizyczne spotkanie.

Dodatki

Aby spotkanie między twoimi nowymi kompanami przeszło spokojniej możesz wykorzystać różne dodatki. Przykładowo na https://zoopers.pl/ możesz kupić preparat z kocimiętką na koty. Możesz go użyć, aby zwabić kota lub „umilić” mu pierwsze spotkanie z psem przyjemnym dla niego zapachem. Jeśli chodzi o psa na zoopers.pl znajdziesz wiele przekąsek lub zabawek dla psiaka, które zachęcą go do spotkania z kotem lub odwrócą uwagę od kota w taki sposób, by kot się przyzwyczaił.