Czym jest uzależnienie?

Proces powstawania uzależnienia jest dosyć prosty, ale granica pomiędzy zażywaniem używek lub korzystaniem z innych przyjemności a nałogiem, jest bardzo cienka. W którym miejscu jest to już uzależnienie?

Od czego można się uzależnić?

Uzależnienie jest to powiązanie silnej potrzeby człowieka z jakimś produktem. Może to być narkotyk, papierosy, alkohol, czyli substancje psychoaktywne, których spożywanie wiąże się z powstawaniem konkretnych fizycznych odczuć, dających pewnego rodzaju przyjemność. Jednak uzależnić się można także od innych rzeczy: hazardu, czekolady, a nawet seksu czy przemocy. W zasadzie uzależnienie się od rzeczy sprawiających przyjemność, ale nie powodujących zmiany w zachowaniu nałogowca, nie jest niczym złym. Można się na przykład uzależnić od wąchania świeżo zerwanych kwiatów i takiego nałogu nie ma potrzeby jakoś szczególnie zwalczać.

Jednakże specjaliści uważają, że każde uzależnienie jest złe, ponieważ powoduje ono, że w obliczu obecności uzależniającego bodźca nie jesteśmy w stanie funkcjonować normalnie, lecz myślimy tylko o zaspokojeniu swojej potrzeby, co z pewnością nie jest zdrowe.

Dlaczego uzależnienia należy leczyć?

Szczególnie niebezpieczne są uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Wywołują one określone reakcje w organizmie i ich zażywanie może prowadzić do: agresji, niekontrolowanych zachowań, wypadków, zniszczenia zdrowia, a nawet przedawkowania i śmierci. Osoba pod wpływem tych substancji może być nieobliczalna i staje się niebezpieczna dla otoczenia. Stały, bliski kontakt z osobą uzależnioną powoduje, że również łatwo jest wpaść w nałóg, poza tym jest krzywdzący fizycznie i psychicznie dla rodziny czy przyjaciół nałogowca.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień powinien być pierwszym krokiem, do którego skierować się powinna cała rodzina uzależnionej osoby wraz z nią samą, na terapię. Poprzez różne formy pracy nas uzależnioną osobą możliwe jest zaprzestanie kontaktu z używkami i zapobieganie sięganiu po nie, nawet wtedy gdy jest okazja.