Na każdym etapie rozwoju naszych dzieci, do ich prawidłowej stymulacji, potrzebne są zabawy. Rozrywka z rocznym maluchem może być niesamowitą przygodą, ale i wyzwaniem, które zdecydowanie warto podjąć. Takie małe dzieci lubią poznawać wszystko co nowe, jak i chętnie spędzać czas z swoimi rodzicami. Wspólne organizowane zabawy dla rocznego dziecka w domu są idealnym pomysłem na organizowanie mu czasu, jak i zacieśnianie więzi pomiędzy rodzicem, a dzieckiem.
Organizowanie dziecku czasu w taki sposób, aby się nie nudziło jest nie lada wyzwaniem dla jego opiekuna. Młodzi rodzice zadają sobie pytanie w kontekście – Jak zorganizować zabawy dla rocznego dziecka? W co się z nim bawić?
Na rynku zabawek jest dostępny szeroki wachlarz asortymentów dziecięcych do wyboru. Gadżety dla maluchów są ogólnie dostępne i nie ma większego problemu z ich zakupem. Aczkolwiek, dlaczego by nie wyjść z inicjatywą i zainteresować dziecko prostymi zabawami w domu, które mogą sprawić frajdę dorosłym, jak i samemu dziecku? Zdecydowanie warto samemu coś zaaranżować, z tego względu, że nie wymaga to od rodziców zbyt wielu nakładów finansowych, ani trudności – wystarczą po prostu chęci.
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji do zorganizowania zabawy dla rocznego dziecka w domu
:
– MAŁY ARTYSTA – przygotuj farby i kredki. Pokaż dziecku jak się ich używa, np. weź czyste arkusze papieru, albo rozwiń folie spożywczą po podłodze. Maluj na niej pędzelkami, czy palcami zamaczając je w farbie, niech dziecko zacznie naśladować to co robisz. W sklepach jest wiele bezpiecznych farb i kredek dla małych dzieci, które z pewnością zainteresują małego artystę do takiej kreatywnej zabawy.
– WODNY ŚWIAT – idealna zabawa przed położeniem dziecka spać, albo podczas upalnych dni. Wlej wodę do wanny, bądź dużej misy. Pozwól dziecku wrzucać do niej przeróżne przedmioty. Obserwujcie co się z nimi dzieje, czy idą na dno i trzeba je wyławiać, czy też unoszą się na powierzchni wody i płyną np. jak łódka. Dzieci będą miały frajdę z tego, że będą mogły się pochlapać w wodzie.
– WYŚCIGI – zabawa dla dzieci nie zależnie od tego, czy są one już chodzące, biegające, czy może też jeszcze lubią sobie poraczkować. Zorganizuj dziecku „prowizoryczny tor przeszkód” poukładany z np. poduszek, puzzli piankowych, mat, pluszaków, w taki sposób, aby musiało ono przejść odpowiednią trasę, ale i pokonać ją na swój sposób. Taka zabawa zdecydowanie będzie się podobać zarówno w trakcie jak i po jej zakończeniu, gdy cały tor będzie rozburzany i składany na poszczególne elementy. Zmobilizuje to maluszka do większej aktywności ruchowej.
– SEGREGACJA – dzieci w tym wieku uwielbiają przekładać różne rzeczy z miejsca na miejsce. Idealnym pomysłem na zabawę jest postawienie większego pudełka, albo kilku pojemników obok siebie i pozwolenie dziecku wrzucać do nich różne rzeczy, np. osobno misie, do drugiego pojemnika piłki, do następnego klocki, itd. Po czym wyrzucić wszystko z pojemników i zacząć od nowa.
– ZABAWY MUZYCZNE – taniec i umuzykalnianie dzieci od najmłodszych lat niesie z sobą wiele pozytywnych aspektów, np. poczucie rytmu, ruch, skakanie, skłony – tj. jak dodatkowe ćwiczenia gimnastyczne. W rytm muzyki można robić dosłownie wszystko. Po za tym roczne dzieci uwielbiają poruszać się w rytm piosenek, albo wyginać się słysząc wesołe melodie. Można także jednocześnie uderzać w pudełka w rytm słyszanych dźwięków, albo kucać w ich tempie. Jest wiele możliwości i to od rodziców będzie zależało, gdzie są ich granice kreatywności.
– TORY ZJAZDOWE – dzieci, a zwłaszcza roczniaki uwielbiają turlać różne rzeczy po podłodze. Rzucać je w różną stronę i obserwować gdzie polecą i co się z nimi dzieje. Ciekawą alternatywą takiej formy zabawy jest podparcie o fotel, czy kanapę, np. książki, deski lub kartonu i tym samym stworzenie mu toru zjazdowego, dla np. piłeczek, ludzików, samochodzików, jeździków etc… zobaczycie, z jakim zaciekawieniem dziecko zaangażuje się w zabawę, która pochłonie go na dłuższą chwilę.
Te klika powyższych propozycji, na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem pomoże, kreatywnie podchodzić do tematu nauki poprzez zabawę. Które to są bardzo ważnym aspektem, w życiu dziecka, jak i każdej rodziny. Dodatkowo umacniają one więzi, a czas wspólnie i mile spędzony to wartość nadrzędna, którą warto pielęgnować.