Co warto wiedzieć o pożyczkach pozabankowych

Słowo pożyczka wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z bankiem. Tymczasem, choć banki także udzielają pożyczek, największą ich ofertę mają firmy pozabankowe. Na czym polegają pożyczki z tzw. parabanków i czym różnią się od kredytów bankowych?

Definicja pożyczki

Pożyczką nazywane są pieniądze (lub rzeczy) przekazywane pożyczkobiorcy na dowolny cel, przez osobę fizyczną lub prawną, do zwrotu na określonych warunkach. Umowa o ich przekazanie nie musi być zawarta na piśmie. Warunki udzielania pożyczek regulują przepisy Kodeksu cywilnego, w odróżnieniu od kredytów, które reguluje Prawo bankowe. Pieniądze z kredytu muszą być też wydane na określony cel, a umowa kredytowa zawsze musi być zawarta pisemnie. Ważną różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką jest również to, że dane kredytobiorców zawsze sprawdzane są w Biurze Informacji Kredytowej, natomiast firmy pożyczkowe w większości przypadków tego nie robią.

Szczególnym rodzajem pożyczki jest chwilówka, czyli pożyczka na niewielką kwotę (od kilkuset złotych do 3-5 tysięcy) i na krótki okres czasu (zazwyczaj do 30 dni, maksymalnie 60 dni). Udzielana jest ona przy zachowaniu minimum formalności, często całkowicie zdalnie, przez internet lub telefon.

Kto udziela pożyczek?

W zasadzie każda osoba może udzielić komuś pożyczki. Przyjęło się jednak, że pożyczki to domena instytucji finansowych, które udzielają ich z pieniędzy pochodzących z kapitału własnego właścicieli i akcjonariuszy firmy. Szczególnym rodzajem firm pozabankowych udzielających pożyczek są parabanki, czyli instytucje, które nie spełniają warunków bycia bankiem ani SKOK-iem (Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo Kredytową), a pomimo tego prowadzą działalność charakterystyczną dla banków, czyli pozyskują od klientów środki finansowe, aby móc je dalej pożyczać.